Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego
Strona główna » Nasze usługi » Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego
Zakres leczenia w naszym gabinecie Prodental obejmuje również leczenie pacjentów z objawami dysfunkcji w zakresie układu ruchowego narządu żucia i stawów skroniowo – żuchwowych (SSŻ).
Leczenie zaburzeń zwarcia obejmuje:
- Kompleksową diagnostykę potrzeb leczniczych opartą na Wiedeńskiej szkole okluzji – VIESID,
- Analizę zwarcia,
- Leczenie pacjentów z bólem mięśni żucia,
- Wykonywanie szyn miopatycznych i repozycyjnych,
- Następowe leczenie protetyczno – ortodentyczne, zgodnie z analizą potrzeb leczniczych pacjenta.
Objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych
Dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych ma trochę inny obraz u każdego pacjenta i z łatwością może być mylona z innymi patologiami, jednak można wyróżnić grupę objawów najbardziej charakterystycznych.
- Trzaski, przeskakiwanie w stawie/stawach skroniowo-żuchwowych,
- Okresowy brak możliwości szerokiego otwarcia ust, czy też blokowanie się żuchwy po szerokim otwarciu,
- Dolegliwości bólowe, często mylone z bólem ucha czy zęba. Niejednokrotnie pacjenci odczuwają promieniujące bóle głowy, przypominające migrenę lub napięciowe bóle głowy.
Przyczyny dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych
Przyczyn zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym może być wiele, a u części pacjentów wręcz niemożliwe jest określenie konkretnego powodu.
U osób młodych najczęstszymi przyczynami są stres powodujący nawykowe zgrzytanie zębami, obecność parafunkcji i wad zgryzu. Wśród złych nawyków można wymienić między innymi zbyt częste żucie gumy do żucia. Wady zgryzu natomiast skutkują nieprawidłowymi obciążeniami mięśni żucia, powodującymi ich wzmożone napięcie, przeciążenia i zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych.
U osób starszych jedną z częstszych przyczyn są nieuzupełnione braki międzyzębowe. Niejednokrotnie lekceważony przez pacjenta brak jednego zęba znacznie zmienia ustawienia i obciążenia zębów w łuku zębowym. W wyniku tego, zmianom ulega codzienne funkcjonowanie stawów, a tu już bardzo krótka droga do wystąpienia zaburzeń.
Leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych
Leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych jest trudne i nie zawsze przynosi zamierzony efekt. W związku z tym jego celem jest przynajmniej zmniejszenie nasilenia objawów.
Bardzo ważna podczas leczenia jest praca wykonana przez samego pacjenta – eliminacja szkodliwych nawyków to podstawa sukcesu leczenia.
Przy objawach ze strony stawu skroniowo-żuchwowego należy unikać:
- Żucia gumy,
- Twardych pokarmów, szczególnie wymagających szerokiego otwarcia jamy ustnej,
- Kontrolować otwieranie ust podczas ziewania.

Leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych rozpoczynamy od badania pacjenta, analizy zwarcia, oceny napięć mięśni żucia i deprogramacji mięśniowej.
W zależności od wskazań, wykonywana jest odpowiednia szyna, np. miopatyczna, repozycyjna.
W przypadkach, kiedy przyczyną zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych są obecne wady zgryzu jedynym skutecznym leczeniem będzie następnie przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. Podobnie u osób z brakami międzyzębowymi. Konieczne u nich jest wykonanie uzupełnień protetycznych w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania stawów.
Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego – powikłania
Z czasem u pacjentów z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego postępują zmiany w budowie stawu. Dochodzi do powstawania zmian zwyrodnieniowych, powierzchnia głowy żuchwy (głowy stawowej) staje się nierówna i zaostrzona, zmienia się droga po której powinna się ona przemieszczać. W bardziej skomplikowanych przypadkach, jedynym efektywnym leczenie może być zabieg chirurgiczny.