Stomatologia dziecięca
Strona główna » Nasze usługi » Stomatologia dziecięca
Kompleksowe leczenie z uwzględnieniem wrażliwości małych pacjentów.
Dziecko to wyjątkowy pacjent w gabinecie stomatologicznym. To naturalne, że jest wrażliwe i spontanicznie reaguje na wszelkiego rodzaju bodźce.
Dla wielu dzieci wizyta u dentysty wiąże się z lękiem, czasem to obawa wynikająca z tego, co nieznane, a czasem strach podsycany opowieściami usłyszanymi od rodziców czy rówieśników. Niestety dzieci mają to do siebie, że przykre przeżycia zapamiętają na długo. W wielu przypadkach u pacjentów dorosłych lęk przed zabiegami stomatologicznymi bierze się właśnie z czasów dzieciństwa.
Dobry dentysta dziecięcy musi mieć odpowiednie podejście do małego pacjenta. Tylko wtedy uda się odpowiednio zniwelować obawy oraz zachęcić dziecko do współpracy przy przeprowadzaniu badania czy zabiegu. Lekarz stomatolog powinien zdobyć zaufanie małego pacjenta. Wówczas maluch będzie chętnie odwiedza dentystę i systematycznie dbał o zdrowie swoich zębów, co zaowocuje pięknym uśmiechem na przyszłość.
Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?
Rodzice odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu dziecka przed wizytą u stomatologa. Przede wszystkim nigdy nie należy straszyć dziecka bólem. Nie zapewniać dziecka, mówiąc: „Na pewno nie będzie bolało”. Warto natomiast opowiedzieć maluchowi, co robi lekarz stomatolog, jak wygląda jego praca, w jaki sposób wygląda badanie i jak leczy się próchnicę, co robić, by mieć zdrowe zęby itp. Stomatologia dziecięca ma do zaoferowania sporo atrakcji, które zachęcają najmłodszych do wizyt w gabinecie, np. proponujemy pacjentom kolorowe wypełnienia.
Systematyczne wizyty u stomatologa oraz dobra higiena na co dzień to mniej kłopotliwe, a także obarczone mniejszym ryzykiem bólu, leczenie próchnicy. Warto o tym pamiętać i już od początku zwracać uwagę na znaczenie profilaktyki. Pierwsza wizyta kontrolna powinna mieć miejsce około pierwszego roku życia, a wizyty kontrolne co 6 miesięcy. Częstym błędem wśród rodziców jest lekceważenie zdrowia zębów mlecznych, bo one „i tak wypadną”. Tymczasem zęby mleczne są słabiej zmineralizowane, a przez to bardziej narażone na rozwój próchnicy. Poza tym próchnica jest chorobą zakaźną i może przenosić się na zęby stałe. Kość u dzieci ma bardziej luźna budowę, dlatego też stany zapalne miazgi zębów mlecznych szybko rozprzestrzeniają się do tkanek okołowierzchołkowych i kości. Jeżeli stan zapalny obejmie zawiązek zęba stałego (który tworzy się między korzeniami zęba mlecznego) może doprowadzić do jego utraty. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych to ponadto ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju szczęki i żuchwy.
Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym
Jest to czas, gdy są już pierwsze zęby w jamie ustnej, a nie powinny występować dolegliwości bólowe. Na zaplanowanej wizycie mały pacjent będzie miał czas na oswojenie się z personelem medycznym oraz gabinetem, pełnym różnych urządzeń i zapachów.
Nie warto zwlekać do momentu aż wystąpi ból zęba, ponieważ taka wizyta dla dziecka jest bardzo traumatyczna. Zawsze będzie kojarzyła się ze stresem i nie rokuje dobrze na chęć powrotu do gabinetu w przyszłości. A lęk przed dentystą wynika najczęściej z negatywnych wspomnień z dzieciństwa.
Na fotel dentysty z mamą czy bez?
Jeśli maluch woli, żeby ktoś został w gabinecie, zawsze może mu towarzyszyć jeden rodzic. Prosimy jednak o zapanowanie nad emocjami, aby swoją nadopiekuńczością nie utrudniać lekarzowi kontaktu z dzieckiem. Dziecko też widzi reakcje i zachowanie rodzica. Osobą dowodzącą w gabinecie jest lekarz pedodonta, który ma odpowiednie przygotowanie do leczenia dzieci. Ważne, żeby każda wizyta przebiegła bez przykrych doznań.
Zabiegi stomatologii dziecięcej:
W ramach stomatologii dziecięcej w naszym gabinecie Prodental wykonujemy:
- przeglądy zębów i jamy ustnej
W ramach okresowych, co 6-cio miesięcznych przeglądów kontrolujemy stan zębów (kolejność ich wyrzynania, obecność ubytków próchnicowych), błony śluzowej jamy ustnej. Baczną uwagę zwracamy na higienę jamy ustnej. Specjalnym preparatem wybarwiamy płytkę nazębną i wykonujemy instruktaż higieny jamy ustnej dla dziecka i rodzica. Kontrolujemy również rozwój szczęki i żuchwy, pod kątem potrzeb leczenia ortodontycznego
Lakierowanie zębów
Fluoryzacja (lakierowanie zębów) i lakowanie zębów to dwa podstawowe zabiegi profilaktyczne u dzieci, zapobiegające próchnicy zębów. Zabieg fluoryzacji polega na pokrywaniu powierzchni zębów preparatami zawierającymi fluor, który wbudowuje się w szkliwo. Tak wzmocnione szkliwo jest bardziej odporne na działanie kwasów płytki nazębnej.
Lakowanie zębów
Lakowanie zębów to szybki i prosty, a co najważniejsze bezbolesny sposób profilaktyki próchnicy. Polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach, dzięki czemu codzienna higiena i toaleta jamy ustnej staje się łatwiejsza, a bakterie nie osadzają się na zębach.
Leczenie ubytków próchnicowych
W leczeniu próchnicy zębów mlecznych stosujemy wypełnienia glass – jonomerowe i kompomerowe, dedykowane zębom mlecznym. Mają odpowiedni stopień ścieralności oraz dodatkowo uwalniają jony fluoru, działając remineralizująco i wzmacniająco na słabą (nisko zmineralizowaną) tkanką zęba mlecznego. Ponadto, nasz mały pacjent może wybrać kolorowe wypełnienie. Możliwość wyboru koloru wypełnienia stanowi atrakcję i powoduje, że dziecko przychodzi chętniej na następną wizytę.
ICON
Leczenie próchnicy w początkowym stadium, bez borowania! Bezinwazyjnie. Bezboleśnie. W 15 minut.
Leczenie ortodontyczne dzieci
Leczenie ortodontyczne dzieci ma na celu poszerzanie łuków zębowych w celu przygotowania miejsca dla wszystkich zębów stałych, poprawę estetyki twarzy, jak i poprawę relacji szczęki i żuchwy. Leczenie prowadzone jest z użyciem zdejmowanych aparatów ortodontycznych.
Ortotropia / wczesne leczenie ortodontyczne
Ortotropia to nie tylko leczenie wad zgryzu, ale także nauka prawidłowej postawy i jej trening. Zalecana dla dzieci między 4 a 10 rokiem życia.
Warto sumiennie odbywać wizyty u stomatologa, ponieważ dziecko dzięki temu nabiera pozytywnych skojarzeń i łatwiej przechodzi przez każdą następną wizytę. Lekarz dentysta może wcześniej zareagować na niepokojące zmiany w jamie ustnej. W pierwszych latach życia dziecka, kiedy zęby intensywnie rosną, wizyty kontrolne powinny mieć miejsce co 3-6 miesięcy.
Skontaktuj się z nami lub zostaw nam Swoje dane, oddzwonimy!
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani konsultacją stomatologiczną swojego dziecka, macie pytania czy wątpliwości na temat leczenia zębów, to serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu Prodental na wizytę konsultacyjną. Czekamy na małych pacjentów i z przyjemnością odpowiemy na wszelkie nurtujące Państwa pytania. Wyjaśnimy metody leczenia i pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania.
Zadzwoń + 48 507 164 603 i umów się na konsultację. Lekarz oceni stan Twojego uzębienia, poznasz plan i koszty leczenia.
FAQ - najczęściej zadawane pytania na temat stomatologii dziecięcej:
Na pierwszą wizytę z dzieckiem dobrze zgłosić się ok. pierwszego roku życia. Jest to wizyta adaptacyjna. Mały pacjent stopniowo oswaja się z gabinetem, a rodzice otrzymują poradę dotyczącą właściwej higieny jamy ustnej i diety dla dziecka.
Na występowanie próchnicy ma wpływ wiele czynników. Natomiast najlepszą metodą profilaktyki jest prawidłowe szczotkowanie zębów. U dzieci do 2 roku życia używamy pasty do zębów bez fluoru.
Dla małych pacjentów dedykowane są specjalne szczoteczki z mniejszą główką i delikatniejszym włosiem. Od 3 roku życia możemy używać również szczoteczek elektrycznych, jeżeli dziecko nie boi się hałasu. Od rodzaju szczoteczki, ważniejsze jest regularne i dokładne oczyszczanie powierzchni zębów. Każdą szczoteczką jesteśmy to w stanie osiągnąć.
Zdecydowanie tak. Nieleczone zęby mogą powodować bolesne powikłania (zgorzel, ropnie) i niejednokrotnie są wskazaniem do ekstrakcji zębów. Przedwczesna utrata zębów może powodować zaburzenie wyrzynania się zębów stałych, a to z kolei jest wskazaniem do leczenia ortodontycznego i logopedycznego. Pamiętajmy również, że wszystkie stany zapalne, które toczą się w okolicy zębów mają wpływ na ogólne zdrowie dziecka (schorzenia kardiologiczne, immunologiczne) jak też na zawiązki zębów stałych.
Dzieci są bardzo ciekawe świata. Chcąc zbudować pozytywną relację z małym pacjentem staramy się zaspokoić tę naturalną ciekawość. Dlatego dobrym sposobem na rozładowanie napięcia i lęku u dziecka jest zabranie go na tak zwaną wizytę adaptacyjną. Podczas pierwszego spotkania, maluch ma okazję poznać gabinet, obejrzeć dostępne w nim sprzęty i dowiedzieć się, na czym polega badanie oraz leczenie zębów. Dentysta pokaże mu swoje przybory i opisze krok po kroku, jak będzie wyglądało badanie. W wielu przypadkach jest to dobry moment do zrobienia przeglądu stomatologicznego. Mały pacjent przekona się, że wizyta u stomatologa wcale nie musi wiązać się z bólem czy dyskomfortem.