Protetyka
Strona główna » Nasze usługi » Protetyka
Protetyka to dziedzina stomatologii, zajmująca się odbudową lub odtwarzaniem braków zębowych.
Nowoczesna protetyka nie lubi działania nieprzemyślanego, wymaga szerokiego, holistycznego spojrzenia obejmującego wszystkie gałęzie stomatologii, poczynając od leczenia zachowawczego, ortodontycznego, periodontologicznego na protetyczno-implantologicznym kończąc. Właściwe przygotowanie pacjenta do odbudowy protetycznej wymaga często leczenia zespołowego.
Wykonanie każdej pracy protetycznej poprzedzamy badaniem pacjenta, wraz z dokładną analizą modeli diagnostycznych oraz przeglądowych zdjęć rentgenowskich, a w niektórych przypadkach wizualizacji 3D, czyli tomografii komputerowej i digitalizacji warunków zwarciowych w przestrzeni wirtualnej za pomocą skanera wewnątrzustnego. Proponowane przez nas możliwe warianty odbudowy braków uzębienia przedstawiamy do akceptacji Pacjentowi. Nasze plany leczenia dobieramy indywidualnie do potrzeb i oczekiwań Pacjenta.
DZIĘKI TEMU, NASZE PRACE PROTETYCZNE SĄ TRWAŁE I FUNKCJONALNE
Prace protetyczne wykonywane w Prodental:
Licówki ceramiczne
Licówki są to uzupełnienia wysoce estetyczne i oszczędzające tkanki własnego zęba. Pozwalają na zmianę koloru oraz niewielką korektę kształtu zębów. W zależności od wskazań i potrzeb, możliwe jest w niektórych przypadkach wykonanie licówek bez szlifowania – konieczne jest wtedy tylko wyrównanie powierzchni szkliwa. Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, wyglądają bardzo naturalnie, ponieważ światło rozprasza się w warstwie porcelany podobnie jak w naturalnej, zewnętrznej warstwie zęba – szkliwie. Ponadto kolor uzupełnień protetycznych pozostaje niezmienny, jest odporny na przebarwienia z herbaty, kawy, a nawet z dymu nikotynowego.
Korony
Korony protetyczne pokrywają całą powierzchnię korony klinicznej zęba. Są cementowane na stałe i dokładnie odtwarzają wielkość i kształt odbudowywanych zębów, a ukształtowanie okolicy przydziąsłowej korony ma kluczowe znaczenie w profilaktyce periodontologicznej. Jednocześnie wkomponowanie korony w łuk zębów stanowi profilaktykę schorzeń stawu skroniowo – żuchwowego.
Mosty protetyczne
Mosty uzupełniają miejsce brakujących zębów i są trwale cementowane. Mogą być wykonane z ceramiki cyrkonowej lub metalo-ceramiki (porcelana na podbudowie metalowej) . Składają się z koron opartych na zębach własnych pacjenta i przęsła – koron uzupełniających utracone zęby w luce. Wskazaniem są niezbyt rozległe braki zębów przy obecności odpowiednich, wydolnych zębów filarowych.
W zależności od wskazań, estetycznych oczekiwań pacjenta, w naszym gabinecie Prodental wykonujemy następujące rodzaje koron i mostów:
- Korony całoceramiczne (korony z dwukrzemianu litu, korony i mosty całoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu, cut-back , korony i mosty pełnokonturowe z tlenku cyrkonu),
- Korony kompozytowe, tymczasowe, stosowane np. w przebiegu leczenia ortodontycznego,
- Korony i mosty porcelanowe na podbudowie ze złota,
- Korony i mosty porcelanowe na podbudowie z metalu,
- Korony i mosty na implantach - na łącznikach standardowych i indywidualnych, metalowych i ceramicznych.
Wkłady koronowe typu onlay, inlay, overlay
W przypadku dużej utraty twardych tkanek zęba, gdy korona zęba jest mocno zniszczona, a zależy nam na prawidłowej odbudowie kształtu zęba wykonujemy wkłady (inlay) bądź nakłady koronowe (onlay, overlay). Stanowią alternatywę dla wypełnienia wykonanego metodą tradycyjną, a wykonywane są w laboratorium protetycznym na podstawie pobranych wycisków bądź skanów zębów. Mogą być wykonane z porcelany, kompozytu lub złota.
Wkłady koronowo-korzeniowe
Wkłady odbudowują zniszczoną strukturę korony zęba i stanowią podstawę do wykona korony protetycznej. Możemy także wykonać na nich uzupełnienia tymczasowe. W zależności od wskazań, wykonujemy wkłady koronowo-korzeniowe z włókien szklanych, cyrkonu, CrCo, CrNi lub stopów złota.
Protezy osiadające
W zależności od ilości brakujących zębów, wykonujemy protezy osiadające całkowite – wykonywane w przypadkach całkowitego braku uzębienia lub protezy osiadające częściowe – w przypadku braków zębowych.
Protezy natychmiastowe
Proteza natychmiastowa jest to rodzaj uzupełnienia protetycznego, które zostaje wprowadzone na podłoże w jamie ustnej, bezpośrednio po usunięciu zębów, w czasie, kiedy działa jeszcze znieczulenie. Dlatego też, wszystkie czynności związane z klinicznym i laboratoryjnym wykonawstwem są przeprowadzane przed zabiegiem chirurgicznym. Wskazaniem do wykonania protezy natychmiastowej jest konieczność ekstrakcji jednego lub więcej zębów, zwykle w odcinku estetycznym. Po zaopatrzeniu w protezę natychmiastową, pacjent otrzymuje specjalne zalecenia, dotyczące użytkowania uzupełnienia. Ponadto konieczne są wizyty kontrolne i korekta protezy na skutek poekstrakcyjnego gojenia się tkanek i zmiany kształtu podłoża protetycznego. Wszystkich pacjentów naszego gabinetu Prodental wymagających ekstrakcji staramy się zaopatrywać w tego rodzaju uzupełnienia.
Protezy szkieletowe
Są to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu. Wykonane są z metalu i akrylu. Część metalowa jest w całości odlewana i idealnie dopasowana do kształtu podłoża jamy ustnej. Ze względu na połączenie dwóch materiałów do wykonania protezy, płyta podniebienna jest maksymalnie ograniczona w stosunku do płyty akrylowej. Ponadto proteza szkieletowa, ze względu na swoją konstrukcję przenosi siły żucia na zęby własne oraz kość wyrostka zębodołowego, zmniejszając w ten sposób niekorzystne obciążenia błony śluzowej i znajdującej się pod nią kości (w przeciwieństwie do protez całkowitych i częściowych).
DZIĘKI WIEDZY I DOŚWIADCZENIU, W PRODENTAL WYKONUJEMY RÓWNIEŻ KOMBINACJE UZUPEŁNIEŃ STAŁYCH I RUCHOMYCH
- Kombinacje uzupełnień stałych i ruchomych (odtwarzające pełne łuki zębowe) łączone przy pomocy zamków, zatrzasków bądź zasuw z protezami szkieletowymi - prace kombinowane bezklamrowe,
- Protezy całkowite wsparte na wkładach typu Rhein - wykonywane w przypadkach znacznego braku uzębienia.
W zakresie implanto-protetyki (filary stanowią implanty) wykonujemy:
- Korony i mosty na implantach (na łącznikach tytanowych i estetycznych - hybrydy),
- Rekonstrukcje pełnych łuków zębowych w technologii Cad-Cam (prace frezowane w tytanie lub cyrkonie),
- Protezy całkowite na belkach tytanowych lub frezowanych w technologii Cad-Cam,
- Uzupełnienia typu Overdenture na teleskopach, łącznikach typu Locator lub zaczepach kulistych - proste rozwiązania dające ogromny komfort i ulgę pacjentom z ruchomymi protezami całkowitymi szczególnie w żuchwie.
Zakres leczenia protetycznego w naszym gabinecie Prodental obejmuje również leczenie pacjentów z objawami dysfunkcji w zakresie układu ruchowego narządu żucia i stawów skroniowo – żuchwowych (SSŻ). Leczenie zaburzeń zwarcia obejmuje:
- Kompleksową diagnostykę potrzeb leczniczych opartą na Wiedeńskiej szkole okluzji - VIESID,
- Analizę zwarcia,
- Leczenie pacjentów z bólem mięśni żucia,
- Wykonywanie szyn miopatycznych i repozycyjnych,
- Następowe leczenie protetyczno - ortodentyczne, zgodnie z analizą potrzeb leczniczych pacjenta,
PROTETYKA PRODENTAL TARCHOMIN / NOWODWORY TO PROTETYKA NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI
Dzięki doświadczeniu naszego specjalisty, dr n. med. Bohdana Bączkowskiego, gwarantujemy efekt, który przywróci Państwu pewność siebie i radość z uśmiechu. Prace, które wykonujemy są jednocześnie trwałe, jak i mają wyjątkowe piękno i elegancję. Wysoką jakość wszystkich prac protetycznej gwarantuje współpraca z jednym z najbardziej doświadczonych laboratoriów protetycznych w Warszawie, które podobnie jak my, stawia na precyzję, najlepsze materiały i technologię, a co najważniejsze – stara się skrupulatnie odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania pacjenta.
Dlaczego warto uzupełnić braki zębowe?
Nieuzupełnione braki zębowe mogą powodować następujące konsekwencje:
- Zaburzenia zębowe - prowadzące do migracji zębów sąsiednich, przeciążeń zgryzowych w obrębie pozostałych zębów i stawów,
- Zmianę rysów twarzy, z obniżeniem wysokości zwarcia (dolnego piętra twarzy),
- Opadaniem kącików ust, powstaniem zmarszczek mimicznych,
- Problemów gastrycznych - będących wynikiem złego rozdrabniania pokarmów.
Uzyskanie dobrych i trwałych efektów leczenia zależy od prawidłowo przeprowadzonego badania, diagnozy oraz właściwego zaplanowania leczenia i wykonania uzupełnienia protetycznego. Konsekwencją nieprawidłowego zaprojektowania i wykonania uzupełnienia protetycznego mogą być zmiany destrukcyjne w przyzębiu zębów filarowych, a także odleżyny i przerosty błony śluzowej pod przęsłami protez stałych. Nieprawidłowości te, w połączeniu z niedostateczną higieną jamy ustnej, są przyczyną przedwczesnej utraty stałych uzupełnień protetycznych oraz własnych zębów. Konieczna jest aktywna współpraca pacjenta w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i uzupełnień protetycznych. Brak okresowych wizyt kontrolnych uniemożliwia rozpoznanie wczesnych uszkodzeń tkanek i rozpoczęcie leczenia korekcyjnego, aby zapobiec powstaniu nieodwracalnych zmian w jamie ustnej.
Skontaktuj się z nami lub zostaw nam Swoje dane, oddzwonimy!
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani konsultacją protetyczną, macie pytania czy wątpliwości, to serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu Prodental na wizytę konsultacyjną. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie nurtujące Państwa pytania.
Zadzwoń + 48 507 164 603 i umów się na konsultację. Lekarz oceni stan Twojego uzębienia, poznasz plan i koszty leczenia.
FAQ - najczęściej zadawane pytania na temat protetyki:
Tak i nie – w zależności od rodzaju uzupełnienia protetycznego i indywidualnych zaleceń lekarza protetyka. Całkowite i częściowe protezy osiadające opierają się wyłącznie na błonie śluzowej jamy ustnej, dlatego na noc powinny być wyjmowane z jamy ustnej. Po ich umyciu, przetrzymujemy je na sucho (nie wkładamy do szklanki z wodą). Protezy szkieletowe, mają podparcie ozębnowe (opierają się na własnych zębach Pacjenta) mogą być użytkowane również w nocy.
Cała jamą ustna, układ stomatognatyczny jest ze sobą ściśle powiązany. Utrata nawet pojedynczego zęba, chociaż często nieprzeszkadzająca nam w codziennym życiu, może doprowadzić do szkodliwych następstw w całym układzie żucia. Bardzo niebezpieczne są między innymi migracje zębów sąsiednich, czy wydłużanie się (bierne wyrzynanie), co jest spowodowane dążeniem do kontaktu zębów przeciwstawnych. A to już tylko krok od problemów z kolejnymi zębami oraz w konsekwencji ich utraty.
Za plan leczenia i wybór odpowiedniego uzupełnienia protetycznego odpowiedzialny jest lekarz protetyk, który bada pacjenta i zwraca uwagę na wiele szczegółów, wśród których najbardziej istotnymi są:
- ilość brakujących zębów
- jakość pozostałych w jamie ustnej zębów
- miejsce występowania braków zębowych
- stan pozostałych zębów, dziąseł, podłoża kostnego i błony śluzowej jamy ustnej
- ewentualna wada zgryzu
- obecność parafunkcji
- możliwości finansowe, potrzeby i wymagania estetyczne Pacjenta