Lakowanie zębów
Strona główna » Nasze usługi » Stomatologia dziecięca » Lakowanie zębów
LAKOWANIE ZĘBÓW – CO TO JEST
Lakowanie zębów to zabieg, który skupia się na uszczelnianiu naturalnie występujących w zębach zagłębień i bruzd płynnym wypełniaczem. Dzięki temu powierzchnia zębów staje się gładka, a dziecku łatwiej dokładnie umyć powierzchnię zęba i oczyścić ją z resztek jedzenia. Nieumyte zagłębienia z fragmentami pokarmu stają się idealną pożywką dla bakterii i w ten sposób szybko rozwija się próchnica. Dzięki lakowaniu ryzyko pojawienia się tej choroby jest zredukowane o 90%. Co więcej, procedura trwa tylko kilka minut. Lakowaniu podlegają zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Najważniejsze, żeby były one zdrowe, świeżo wyrżnięte – chorych, z oznakami próchnicy nie możemy poddać procedurze lakowania.
Lakowania nie należy mylić z lakierowaniem, czyli fluoryzacją. Ta procedura ma na celu „pomalowanie” zębów fluorem celem wzmocnienia szkliwa.
LAKOWANIE ZĘBÓW - KROK PO KROKU:
- Oczyszczenie powierzchni lakowanego zęba
- Wytrawienie powierzchni, następnie wypłukanie i osuszenie
- Pokrycie zębów dedykowanym materiałem
- Utwardzenie za pomocą niebieskiego światła przez 20 sekund (polimeryzacja).
I już – gotowe! Zęby są zabezpieczone przed próchnicą na kilka lat. Czasem lak może się ścierać, dlatego pamiętajmy o regularnych kontrolach. W razie potrzeby uzupełniamy wykruszony materiał.
Najbardziej narażone na rozwój próchnicy u dzieci są pierwsze stałe zęby trzonowe („szóstki”) oraz mleczne trzonowce – zęby te powinny być zalakowane w pierwszej kolejności.
Lakowanie zębów stałych
Lakowanie zębów stałych rozpoczynamy od momentu wyrżnięcia się pierwszego trzonowca, czyli szóstki. Ma to miejsce w 5-6 roku życia dziecka. Procedurę ponawiamy w miarę wyrastania kolejnych zębów. Lakujemy wyłącznie zęby zdrowe, dlatego najlepiej odbyć wizytę tuż po wyrośnięciu zęba, ponieważ dzięki temu gwarantujemy naszemu dziecku możliwość jak najdłuższego korzystania ze zdrowych i silnych zębów.
Pamiętajmy, że lakowanie obejmuje wyłącznie powierzchnie żujące zębów. Powierzchnie policzkowe (na której również występują bruzdy) i powierzchnie styczne nie podlegają procedurze lakowania, a stanowią potencjalne miejsce do wystąpienia próchnicy. Dlatego zabieg lakowania zębów nie zwalnia z dokładnej domowej higieny jamy ustnej
Lakowanie zębów mlecznych
Mimo że mleczaki to tylko chwilowe uzębienie, warto dbać o ich kondycję, ponieważ zaniedbane i z próchnicą mogą zakazić niewyrżnięte jeszcze zęby stałe. Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna nastąpić u niemowlaka z pierwszymi zębami – najlepiej około 12. miesiąca życia, natomiast lakowanie rozpoczyna się zazwyczaj między 2. a 3. rokiem życia.
Nie odkładajmy wizyty u dentysty, ponieważ możemy lakować wyłącznie zęby zdrowe. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ niektóre dzieci bardzo szybko nabywają choroby próchniczej, a proces leczenia bywa żmudny.
Lakowanie zębów – za i przeciw
Zaletą lakowania jest redukcja o 90% ryzyka wystąpienia próchnicy. Ułatwiamy dzieciom możliwość dbania o stan jamy ustnej, ponieważ maluchom trudno dokładnie umyć wszystkie bruzdy i zagłębienia z resztek pokarmowych.
Bywa jednak, że lak ulega starciu, dlatego należy regularnie zgłaszać się (u dzieci dwa razy w roku) na wizyty kontrolne, podczas których lekarz dentysta będzie mógł ocenić szczelność laku i ewentualnie uzupełnić jego braki.
Pamiętajmy, że lakowanie nie chroni całkowicie przed próchnicą. Głównymi metodami ochrony naszych zębów jest mycie i nitkowanie dwa razy dziennie. Lakowanie to jedynie uzupełnienie zabiegów profilaktycznych.
Skontaktuj się z nami lub zostaw nam Swoje dane, oddzwonimy!
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani konsultacją stomatologiczną swojego dziecka, macie pytania czy wątpliwości na temat leczenia zębów, to serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu Prodental na wizytę konsultacyjną. Czekamy na małych pacjentów i z przyjemnością odpowiemy na wszelkie nurtujące Państwa pytania. Wyjaśnimy metody leczenia i pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania.
Zadzwoń + 48 507 164 603 i umów się na konsultację. Lekarz oceni stan Twojego uzębienia, poznasz plan i koszty leczenia.
FAQ - najczęściej zadawane pytania na temat lakowania zębów:
Lakowanie zębów to procedura bezpieczna bez negatywnych konsekwencji dla organizmu.
Teoretycznie lakowanie powinno dać efekty na kilka lat. Jednak zęby się ścierają, ulegają podrażnieniom mechanicznym i przez to trwałość laku może się zmniejszyć. Dlatego co roku należy odwiedzać dentystę, dzięki czemu będzie on miał możliwość zweryfikowania trwałości zabiegu i uzupełnienia ubytków.